Blog

Jak vyčistit koberce a jak se zbavit skvrn?

19 únor

Přestože mnohé domácnosti preferují dlažbu nebo dřevo, najdou se i milovníci tradičních koberců, kteří na ně nedají dopustit. Jsou totiž příjemné na dotek, nestudí a navodí vám doma nezaměnitelnou útulnou atmosféru. Ať už si vyberete kusový koberec, který oživí obývací pokoj, nebo byste raději koberec metrážový v celé místnosti, neměli byste zanedbat pravidelnou péči a čištění.

Jaké jsou možnosti čištění koberců?

  • suché čištění
  • mokré čištění
  • strojové čištění
  • manuální vyklepávání

Koberce můžete čistit suchým způsobem, pomocí pěny v prášku nebo prášku na čištění koberců. Do koberců s dlouhým vlasem prášek naneste pomocí kartáče. Poté nechte dle návodu působit a prášek vysajte. Dle míry znečištění postup opakujte.

Důkladné hloubkové čištění domácích koberců doporučujeme provádět alespoň 1x ročně. Trpíte-li alergií například na prach nebo roztoče, pak minimálně 2x ročně.

Mokré čištění koberců je vhodné pro syntetické koberce s krátkým vlasem. Díky vodě odstraníte opravdu velké množství nečistot. Koberec je ale také třeba nechat důkladně proschnout, což je náročnější časově. Čistit můžete pomocí mokré pěny nebo speciálního přípravku na čištění koberců. Větší a odolnější skvrny můžete dočistit kartáčem.

Strojové čištění je typ mokrého čištění, na které potřebujete speciální vysavač. Ten vžene do koberce pod tlakem vodu, kterou druhou trubicí opět vysaje dovnitř do zásobníku. Díky tomuto druhu čištění odstraníte odolné skvrny z koberce velmi rychle, výrazně se také sníží doba schnutí, vysavač vysaje zpět až 90 % vody. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena přístroje. Pokud ale máte tu možnost, na takový typ čištění lze zapůjčit speciální vysavače nebo si pozvat úklidovou firmu, která koberec (i čalounění v domácnosti) vysaje za vás.

Hloubkové profesionální čištění vám pomůže:

  • zbavit koberec alergenů a bakterií
  • odstranit chlupy a vlasy
  • odstranit vosk
  • vyčistit skvrny
  • redukovat pachy

Typy koberců a specifika pro jejich čištění

Vlněné koberce – specifické čištění vyžadují vlněné koberce. Ty totiž (narozdíl od těch klasických) nesnesou příliš vlhkosti. Proto byste je měli primárně jen vysávat a na důkladnější čištění být zvlášť opatrní. Nevystavujte je přímému slunečnímu světlu a čistěte je pouze přípravky s neutrálním pH. Pokud čistíte doma, použijte jádrové mýdlo, které po napěnění z koberce setřete. Poté místo usušte hadříkem a nechejte důkladně oschnout.

Koberce s dlouhým vlasem – tzv. shaggy koberce můžete důkladně vyčistit pomocí tepovače. Tak odstraníte i zažrané nečistoty z hloubky vlákna. Jelikož jsou tepovače dražší, můžete si je zapůjčit u profesionální firmy nebo si koberce nechat profesionálně vyčistit.

Koberce z přírodních vláken – přírodní koberce jsou velmi citlivé na chemické prostředky i mokré čištění. Máte-li tak doma perský, jutový nebo sisalový (či jiný) přírodní koberec, myslete na to. Vyčistit jej můžete suchým čištěním pomocí suché pěny nebo prášku. Obojí seženete v drogerii. Vždy se držte návodu a doporučení výrobce a nejdříve vyzkoušejte přípravek na kousíčku koberce, než jej nanesete na větší část.

Jak často byste měli čistit koberce?

Ačkoliv byste měli koberec pravidelně vysávat, jednou za čas je třeba čištění důkladnější. Bytové koberce byste měli nechat hloubkově vyčistit alespoň jednou za rok. Jste-li alergik, pak častěji, doporučuje se 2–3x do roka. Zátěžové koberce čistěte alespoň 2x ročně.